آکادمی بسکتبال مهرام زیتون

مقدمه:  شاید کمتر کسی فکر می کرد موسسه ورزشی مهرام نوین ایرانیان که در سال ۱۳۷۸ توسط محمد تقی گنجی تاسیس شد بتواند روزی اسم خودشو بعنوان یک باشگاه مطرح در آسیا معرفی کنه ، باشگاهی که الان بعنوان پرافتخارترین باشگاه بسکتبال ایران در حال فعالیت است . امروز به سراغ آکادمی بسکتبال مهرام زیتون اومدیم تا باهم نگاه نزدیکی به امکانات و شرایط موجود در این آکادمی بیاندازیم .

تاریخچه باشگاه : مؤسسه مهرام در ابتدا در بسکتبال تیم هایی با نام های آینده سازان، دنا و پویای مهرام تشکیل داد و در رده های مختلف سنی در مسابقات استان تهران با حریفان خود به رقابت پرداخت و پس از چند سال تلاش و آماده سازی در سال ۱۳۸۳ به عرصه سوپر لیگ باشگاه های ایران وارد شد. تیم مهرام در دو سال نخست حضور خود در لیگ برتر بسکتبال نتوانست به مقامی بالاتر از نهمی دست یابد اما این مقام نه تنها برای بانیان باشگاه مهرام مایوس کننده نبود بلکه آنها را به حضور قدرتمندتر در لیگ برتر ترغیب نمود. مهرامی ها در سال ۱۳۸۵ با کسب مقام سوم سوپر لیگ و قهرمانی در نخستین حضور خود در جام شیخ راشد امارات برای حریفان در ایران و آسیا خط و نشان کشیدند. در اسفند ماه ۱۳۸۶ مهرام برای نخستین بار جام قهرمانی را بالای سر برد و سپس با حضور در مسابقات غرب آسیا در اردن و قهرمانی در آن تورنمنت جواز حضور در مسابقات جام باشگاه های آسیا را به دست آورد. بیست و یکمین دوره جام باشگاه های آسیا میدان قدرت نمایی یاران مهرام شد و تیم مهرام نخستین قهرمانی خود در جام باشگاه های آسیا را در جاکارتای اندونزی جشن گرفت. این مقام سال بعد نیز در دوحه قطر تکرار شد تا مهرامی ها دو قهرمانی در آسیا و چهار قهرمانی در غرب آسیا را به نام خود ثبت کنند. جام قهرمانی در لیگ برتر ۵ سال در ویترین افتخارات مهرام باقی ماند. سپس در فینال لیگ ۹۲ – ۹۱ مهرام مقابل پتروشیمی بندر امام شکست خورد و اولین مدال نقره را در لیگ برتر به دست آورد. این مدال نقره در لیگ  ۹۳ – ۹۲ نیز بر گردن بازیکنان مهرام آویخته شد. سپس با شروع فصل جدید مسابقات در سال ۹۳، فدراسیون بسکتبال تصمیم به برگزاری دو لیگ با نام های  لیگ ملی و لیگ حرفه ای  نمود و تیم مهرام دو جام طلایی این دو لیگ را از آن خود کردند تا با هفت قهرمانی، دو نایب قهرمانی، یک مقام سومی در لیگ برتر و چهار قهرمانی در غرب آسیا، دو قهرمانی در جام باشگاه های آسیا، کسب مقام قهرمانی در تورنمنت بین المللی ABA  چین و دو مقام قهرمانی در جام شیخ راشد امارات بعنوان پر افتخارترین باشگاه بسکتبال  ایران شناخته شود.

اما تمام افتخارات این باشگاه در سطح بزرگسالان خلاصه نمی شود. مؤسسه مهرام در شش رده مینی، نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و دسته یک تیمداری کرده و هر ساله در بخش های دختران و پسران در سطح استان و کشور مدال آفرینی می کند. همچنین از فعالیت های مهرام در بخش پایه می توان به لیگ تازه تاسیس “بسکتبال برای آینده” اشاره کرد که در سه رده سنی زیر ۱۲سال، زیر ۱۳ سال و زیر ۱۴ سال با حضور شش تیم در هر رده درحال برگزاری است.

موقعیت مکانی : آکادمی مهرام زیتون در غرب تهران واقع شده است ، مجموعه ی فرهنگی ورزشی زیتون میزبان آکادمی مهرام می باشد و پسوند موجود در نام آکادمی نیز بخاطر مجموعه ی زیتون شهرک غرب است . سالن فوق ، دسترسی مناسبی دارد از سمت غرب به اتوبان یادگار امام از سمت شرق به اتوبان شهید چمران از شمال به اتوبان آیت الله رفسنجانی ( نیایش ) و از جنوب به اتوبان همت ، پس اگر شما وسیله ی نقلیه شخصی دارید با خیال راحت می توانید به سالن مهرام زیتون بیایید چون نه درگیر طرح ترافیک و نه طرح زوج فرد خواهید شد ، اما اگر وسیله ی شخصی ندارید باید بگم که کار نسبتا سختی برای رسیدن به مجموعه پیش روی شماست . نزدیک ترین مترو به مجموعه ، مترو میدان صنعت می باشد که تا این لحظه هنوز افتتاح نشده است پس شما مجبور هستید از ایستگاه مترو دانشگاه شریف تا سالن زیتون را با استفاده از تاکسی و یا اتوبوس طی کنید که با محاسبه ی سرانگشتی فاصله ی مترو تا سالن با احتساب ترافیک های موجود در تهران حدود ۲۵ دقیقه خواهد بود این درحالی است که شما بایستی فشار و شلوغی موجود در مترو و دست فروشان عزیز را نیز تحمل کنید . مجموعه دارای پارکینگ اختصاصی می باشد اما این پارکینگ رایگان نیست! البته جای پارک در خیابان نزدیک مجموعه خیلی زیاد یافت میشه پس نگران جای پارک هم نباشید .

سالن تمرینی 

زمانیکه وارد مجموعه ی زیتون می شوید از درب ورود مجموعه به سمت راست حرکت کرده و با یک فضای بزرگ ( شبیه به حیاط های مدارس ) مواجه خواهید شد در انتهای این حیاط یک درب بزرگ آبی رنگ وجود دارد که با کشیدن آن به سمت خود وارد سالن خواهید شد که البته درب آنطور که فکرش را می کنید سبک نیست !

کفپوش : یکی از مهم ترین ویژگی های سالن مهرام زیتون کفپوش های آن است . این کفپوش ها از جنس پلیمر ترموپلاستیک با ضخامت ۸ میل بوده که استاندارد سالن های چند منظوره می باشد . زمانیکه روی این کفپوش قدم میزنید حس جالبی برای شما خواهد داشت حالت ارتجاعی کفپوش باعث می شود تا زمانیکه پرش انجام میدهید در هنگام فرود آسیبی به مچ پای شما وارد نشود پس یکی از علل پیچ خوردگی ها و آسیب های رباطی که دلیل آن کیفیت بد کفپوش خواهد بود را در این سالن نخواهید داشت .

نور : باتوجه به وجود پنجره در بالای سالن ، نور آفتاب در روز داخل سالن می افتد و این باعث افت کیفیت نور سالن می شود این درحالی است که ما در روز این بررسی را انجام داده ایم . مرکز زمین مقداری تاریک تر از بقیه ی زمین است و سمت جنوبی سالن پر نور تر از سمت شمالی آن است .

حلقه ها : اگر می خواهید بسکتبال بازی کنید نیاز به توپ و حلقه دارید اگر توپ بسکتبال نباشد با توپ های دیگر هم می توان پرتاب انجام داد اما اگر حلقه نباشد کاری از دستتان برنمی آید پس حلقه عضو جدانشدنی از بسکتبال است . سالن مهرام زیتون مجموعا ۶ حلقه ی دیواری دارد که با استفاده از موتور بالا و پایین می رود ، تمامی حلقه ها قابلیت این را دارند که به سایز مینی بسکتبال ( ۲٫۵۵ متر ) تبدیل بشوند پس کوچولو ها هم میتونن با خیال راحت پرتاب خودشون رو به حلقه برسونن. ۲ حلقه به صورت طولی و ۴ حلقه به صورت عرضی سالن را به طور کامل پوشش میدهند .

ایمنی سالن : باتوجه به استاندارد بودن ابعاد زمین و فاصله ی خط اوت با دیواره های کناری و داشتن حفاظ دور دروازه های طولی زمین ، ایمنی قابل قبولی برای سالن می توان در نظر گرفت البته بهتر بود تا کمی تعداد حفاظ های ابری در دیواره ها بیشتر باشد . در مواقع اضطرار نیز دو درب جهت خروج بازیکنان وجود دارد که این خود یک مزیت بزرگ برای آکادمی مهرام زیتون می باشد .

سرویس بهداشتی و حمام : تعداد دوش ها و سرویس بهداشتی برای ۳۰ بازیکن کافی نیست و چنانچه مربیان زمانبندی مناسبی نداشته باشند صف های طولانی برای آب خوری و سرویس ها به وجود خواهد آمد .

رده های سنی : آکادمی مهرام زیتون در رقابت های تهران تیم داری هم می کند . رده های سنی تحت پوشش آکادمی مهرام زیتون مینی بسکتبال ، نونهالان ، نوجوانان و جوانان می باشد . این بدان معناست که تمامی رده های پایه را تحت پوشش خود قرار میدهند و بازیکنان با خیال راحت می توانند از مینی بسکتبال تا رده ی جوانان در باشگاه فعالیت کنند . همچنین مهرام زیتون در مسابقات نوجوانان و جوانان کشوری نیز شرکت می کند .

در این چند سال مهرام زیتون مقام های مختلفی نیز کسب کرده است که می توان به :
کسب مقام دوم مسابقات بسکتبال نونهالان استان تهران در سال ۱۳۸۸
کسب مقام قهرمانی مسابقات بسکتبال نونهالان استان تهران در سال ۱۳۸۹
کسب مقام قهرمانی مسابقات بسکتبال نونهالان استان تهران در سال ۱۳۹۰
کسب مقـام دوم مسابقات بسکتبال نونهالان استان تهران در سال ۱۳۹۲
کسب مقام قهرمانی مسابقات مینی بسکتبال استان تهران در سال ۱۳۹۰
کسب مقام سوم مسابقات مینی بسکتبال استان تهران در سال ۱۳۹۲
کسب مقام نائب قهرمانی مسابقات بسکتبال نوجوانان دسته یک استان تهران توسط تیم مهرام زیتون ۱۳۹۶
و………

شرایط آموزش و مربیان : مجموع مربیان مهرام زیتون ۱۰ نفر می باشند که در هر سانس آموزشی حداقل ۲ مربی برای ۳۰ بازیکن در نظر گرفته شده است که نسبتا شرایط خوب و ایده آلی را فراهم کرده اند . مربیان مهرام زیتون همگی دارای کارت مربیگری مورد تایید فدراسیون بسکتبال می باشند . با توجه به شرایط زمین و وسایل آموزشی تمرینات ارائه شده به گونه بوده که تمامی بازیکنان در حال فعالیت هستند و بازیکنی نیست که در تمرین بیکار بماند . وجود برنامه ی تمرینی بلند مدت از پیش تعیین شده نیز یک ویژگی خوب دیگر برای آکادمی مهرام زیتون است .

شهریه و نحوه ی پرداخت : هزینه ی ثبت نام در آکادمی مهرام زیتون بابت هر ترم ( ۳ ماه ) ۱۴٫۶۵۰٫۰۰۰ ریال بابت بازیکنان جدید و ۱۴٫۵۰۰٫۰۰ برای تمدید می باشد اختلاف قیمت نیز بخاطر بیمه ورزشی برای بازیکنان جدید می باشد . در ابتدای سال یک ست لباس رایگان نیز به تمامی بازیکنان داده می شود . چنانچه بازیکنان ست جدا بخواهند بایستی هزینه ی آن را بپردازند . ثبت نام به دو صورت حضوری و آنلاین ( از طریق سایت باشگاه ) انجام می شود . به دلیل متغییر بودن هزینه های هر ترم بهترین مرجع برای اطلاع از شهریه ها سایت باشگاه مهرام است .

سخن پایانی : باتوجه به قدمت باشگاه مهرام در بسکتبال و همچنین مربیان خوب در این مجموعه می توان گفت آموزش های لازم برای بازیکنان به خوبی داده می شود و والدین با خیال راحت می توانند فرزندان خود را به مجموعه بفرستند اما توصیه می شود در رده ی پایه به خصوص مینی بسکتبال به سراغ باشگاه هایی که نزدیک محل سکونتتان است بروید . امیدواریم بررسی فوق برای انتخاب شما عزیزان مناسب بوده باشد .

نکات مثبت :
⦁ برنامه ی تدوین شده ی بلند مدت برای تمرینات
⦁ مربیان جوان در کنار مربیان با تجربه
⦁ تعداد نفرات استاندارد برای بازیکنان و مربیان ( حداکثر ۳۰ بازیکن و ۲ مربی )
⦁ حلقه های مناسب
⦁ زمین استاندارد
⦁ تهویه مناسب
نکات منفی :
⦁ نور کم سالن
⦁ تعداد کم سرویس بهداشتی
⦁ شهریه ی نسبتا بالا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *