تنیس خاکی و تناسب اندام

تنیس یکی از مفرح‌ترین و بانشاط‌ترین ورزش‌هاست. مثل هر ورزش دیگری، تنیس برای سلامتی و تن‌درستی بسیار مفید است. اگر مشکل اضافه وزن دارید یا می‌خواهید به فرم ایده‌آل‌تان برسید می‌توانید روی تنیس حساب کنید. اما برای این هدف باید در شیوه تمرین کردن‌تان کمی تغییر بدهید.

دلیل‌اش این است که تنیس یک بازی “استاپ-استارت” (توقف-شروع) است، در حالی که تمام تمرین‌ها و برنامه‌ها برای کاهش وزن پایه و اساس‌شان بر این است که به منظور سوزاندن کالری، تحرک شما باید در یک بازه زمانی مشخص تداوم داشته باشد.

شش قدم برای کاهش وزن با تنیس

  1. با کسی تنیس بازی کنید که او هم می‌خواهد لاغر شود. چون او هم تمرکزش بیشتر بر این خواهد بود که با هدف کاهش وزن بازی کند.
  2. از یک دستگاه توپ‌‌انداز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استفاده کنید. این باعث می‌شود که شما تحرک بدون توقف داشته باشید.
  3. به مدت طولانی دست گرمی بازی کنید و زود امتیاز شمارش کنید. مثلاً به این شکل دست گرمی بازی کنید که توپ را تا جای ممکن درون بازی و زمین نگه دارید. خود را این گونه به چالش بکشید که چقدر می‌توانید توپ را با حریف بدون خطا رد و بدل کنید. این شیوه تمرین علاوه بر این که باعث تحرک طولانی‌تر و سوزاندن کالری بیشتری می‌شود، برای پیشرفت تنیس‌تان هم خوب است.
  4. فقط با یک توپ تمرین کنید و هر وقت که توپ خارج شد بدوید و آن را بردارید.
  5. با یک دیوار تمرین کنید و سعی کنید بدون این که توپ را از دست بدهید تا جای ممکن ادامه بدهید.
  6. در فاصله زمانی بین‌ توپ‌ها بالا و پایین بپرید یا در جا بزنید.

فواید تنیس برای آمادگی جسمانی

در واقع اگر تنیس را به شکل یک تمرین آمادگی جسمانی انجام بدهید، فواید آن بیش از سوزاندن کالری است. تنیس می‌تواند به پیشرفت این موارد کمک کند:

تمرین هوازی: با سوزاندن چربی و افزایش آمادگی جسمانی
سرعت: از طریق یک سری حرکت‌های دوی عقب-جلو و چپ-راست
تعادل: از آن جا که شما باید در موقعیت آماده قرار بگیرید و بالاتنه‌تان را مجدداً تنظیم کنید تا بتوانید به توپ با موفقیت ضربه بزنید.
انعطاف‌پذیری: به دلیل کشش‌ها و مانورهای مداوم برای برگرداندن توپ

تمرین آمادگی جسمانی‌ای که می‌توانید با تنیس انجام دهید، تحرک‌ و کشش‌های انفجاری زیادی را در پی دارد. در واقع تنیس آن قدر برای بدن شما سودمند است که می‌تواند انتخاب خوبی برای آمادگی جسمانی بیشتر هم باشد. سه ساعت تمرین هدفمند تنیس در هفته می‌تواند به طرز چشم‌گیری روی سلامت و آمادگی جسمانی شما تاثیر بگذارد. این را تحقیقات طولانی دکتر رالف پافن‌برگر از دانشگاه هاروارد روی بیش از ۱۰ هزار نفر نشان می‌دهد.

با تنیس شما حتی از ورزش‌هایی مثل ایروبیک و دوچرخه‌سواری بیشتر کالری می‌سوزانید. بازی کردن تنیس به صورت تفریحی هم ۱۶۹ کالری در ۳۰ دقیقه برای یک زن و ۲۰۸ کالری برای یک مرد می‌سوزاند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *