تاثیر آدامس جویدن بر لاغری

آدامس از مواد اولیه الاستیسیته که طبیعی یا مصنوعی هستند، ساخته شده که عمده آن از صمغ های طبیعی گیاهان تهیه شده است و قابلیت هضم و جذب در دستگاه گوارش را ندارد. مهم ترین تاثیر آدامس در لاغر شدن افراد این است که آدامس از ریزه خواری افراد مانع می شود. به طور معمول افراد زمانی که مشغول جویدن آدامس هستند، نمی توانند چیز دیگری بخورند و به همین علت جویدن آدامس از زیاد خوردن و ریزه خواری پیشگیری می کند و از این طریق به لاغر شدن افراد کمک می کند
شکر موجود در یک آدامس یک یا دو گرمی آنقدر زیاد نیست که بتواند تاثیری در افزایش وزن افراد داشته باشد، “آدامس جویدن در هنگام پیاده روی” تاثیرات جالبی بر سلامت بدن دارد، محققان ژاپنی تحقیقاتی در این زمینه انجام داده اند که در ادامه به آن می پردازیم. یافته های به دست آمده نشان داد، جویدن آدامس هنگام پیاده روی عملکرد جسمی و روان شناختی را به ویژه در مردان مسن و میان سال بهبود می دهد.
در این بررسی ۴۶ زن و مرد ۲۱ تا ۶۹ ساله به صورت اتفاقی در دو گروه جداگانه جای گرفتند. ازافراد گروه نخست خواسته شد برای مدت ۱۵ دقیقه با سرعت طبیعی پیاده روی کنند و همزمان آدامس بجوند. همچنین افراد گروه دوم فاقد جویدن آدامس در همین مدت زمان پیاده روی کردند. محققان، ضربان قلب شرکت کنندگان را در زمان استراحت و پیاده روی اندازه گیری کردند. همچنین مجموع انرژی مصرفی هنگام پیاده روی محاسبه شد. آنان دریافتند میانگین ضربان قلب هنگام پیاده روی در افراد گروه نخست بالاتر بوده است. همچنین در مردان مسن و میان سال گروه نخست تاثیرات مثبت، بیشتر از شرکت کنندگان گروه دوم بوده است. به گزارش مدیکال دیلی، محققان با بیان این که لازم است برای تعیین مکانیزم این تاثیرگذاری تحقیقات بیشتری انجام شود، اظهار کردند، جویدن آدامس به انطباق ریتم قلب وریتم لوکوموتور (دستگاه ماهیچه ای اسکلتی) کمک می کند. فرایندی که درمیان افراد مسن نسبت به جوان ترها بیشتردیده می شود.
نکته: بلع آدامس مشکلی برای دستگاه گوارش ایجاد نمی کند، اما توصیه می شود که از بلع آدامس خودداری شود، زیرا قابلیت هضم و جذب در دستگاه گوارش را ندارد.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *