آیا ورزش هایی مثل بسکتبال و والیبال باعث افزایش قد میشود؟

تمام پژوهش‌های صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی بین قد کودکان و ورزش وجود ندارد و کوتاهی و بلندی قد جنبه‌ی ژنتیک دارد. به طوری که اگر والدین کودکی کوتاه قد باشند، از نظر ژنتیک کودک نیز کوتاه قد خواهد بود و این مساله ارتباطی به ورزش ندارد.
این که برخی از افراد معتقدند والیبال یا بسکتبال سبب بلند شدن قد و برعکس رشته‌های قدرتی همچون وزنه‌برداری، کشتی و جودو سبب کوتاه شدن قد کودک می‌شود، تصور نادرستی است. هر ورزشی که در آن شدت، حجم، بار تمرینات و تعداد جلسات تمرین به شکل درست و اصولی انجام شود که به صفحات رشد کودک فشاری وارد نشود، تأثیری در کوتاهی قد کودک نخواهد داشت.
دلیل علمی که در رابطه با ورزش و افزایش قد می توان مطرح کرد این است که به طور کلی فعالیت بدنی منظم، باعث کاهش توده چربی و افزایش توده بدون چربی(استخوان و عضله)میشود. فعالیت بدنی به هر شکل و در غالب هر ورزشی که باشد،به بهبود رشد جسمانی کمک میکند ولی تا به حال به اثبات نرسیده است که ورزش بخصوصی باعث افزایش قد شود.

اما این موضوع که معمولاً افراد قد بلند، تمایل به انجام ورزشهایی مانند بسکتبال و والیبال دارند، اما این گرایش کاملا سلیقه ای است. حتی دویدن غیر اصولی و نادرست با شدت تمرینی بالا روی صفحات رشد اثرات نامطلوبی می‌گذارد. در طراحی تمرین باید ویژگی‌های فیزیولوژیکی و روانشناختی کودک و نوجوان در نظر گرفته شود. بنابراین والدین قبل از این که تصمیم بگیرند کودکان خود را در چه رشته ورزشی ثبت‌نام کنند باید بدانند که مربی آن باشگاه از نظر روانشناختی و فیزیولوژیکی شناخت کافی نسبت به کودکش دارد یا خیر تا در آینده از نظر رشد قدی دچار مشکل نشودبه طور کلی ورزشهایی که باعث ضربه به استخوانها و مفاصل شود، میتواند برای نمو قدی مضر باشند و چه بسا باعث توقف یا کم شدن نمو طولی استخوانها شوند. شاید همین عامل باعث شده تا افرادی که به صورت حرفه ای در رشته های وزنه برداری، کشتی و ژیمناستیک فعالند، افراد قد بلندی نیستند. بر عکس فعالیتهایی که درون آب انجام می شوند،بهترین گزینه برای افراد در حال رشد است.

ورزشهای آبی مانند شنا به دلیل اینکه درون آب انجام میشوند و در آب، مفاصل و استخوانها به مراتب فشار کمتری را متحمل میشوند، به افراد در حال رشد پیشنهاد میشود. در مورد سن شروع به ورزش نیز باید گفت در رشته های ورزشی مختلف، متفاوت است. ولی به طور کلی سنین۷ الی ۹ سال،سن مناسبی برای شروع به ورزش است و اگر شروع به ورزش قبل از این سنین باشد،باید همراه با بازیهای متنوع و با اختیار کودک انجام شود.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *